Přijímáme objednávky na rok 2024

Velké slevy pro větší skupiny na 3 a více dní až 15%.

Objednat

Přijímáme objednávky na rok 2024

Velké slevy pro větší skupiny na 3 a více dní až 15%.

Objednat

Výlety, na které nepotřebujete auto.

Na středním a spodním toku Berounky je možné využití dopravy vlakem. Vlakem se dostanete do Chrástu u Plzně, ale níže je veřejná doprava značně omezená. Proto není bez možnosti osobního auta vhodné realizovat dvoudenní vodácké výlety na horním toku. Vlakové spojení najdete opět od Roztok u Křivoklátu, ze kterého doporučujeme první dvoudenní výlet.

1. Výlet Roztoky u Křivoklátu - Nižbor.

Předností tohoto výletu je minimum jezů na trase a díky tomu nenáročná trasa na pádlování. V Roztokách u Křivoklátu přenesete jez a voda vás sama donese až do Zbečna, kde se řeka zpomalí před jezem v Račicích. A druhý den je opět jediný jez v Nižboru.

1. Den sjezd Berounky z Roztok u Křivoklátu do Račic (13 km).
2. Den z Račic do Nižbora (7 km), případně až do Hýskova (10 km).

Jak se dostanete na start:

Budete-li ubytování v Račicích, necháte si dopravit lodě do Roztok u Křivoklátu a sami ráno dojedete z Račic vlakem. Tábořiště v Račicích je asi 500 m od nádraží. V Roztokách u Křivoklátu vede k řece podél trati turistická značka a není kam zabloudit. Dojdete k řece a pokud nechcete přenášet lodě přes náhon, raději si necháte lodě vyložit u restaurace u Jezzu. Ta je od místa, kde sejdete k řece cca dalších 500 m proti proudu na stejném břehu, ke kterému dojdete od nádraží.  Celkem to může být od nádraží hezkou procházkou cca 20 minut.

Jídlo a občerstvení na trase: 

V Račicích je pouze kiosek s nápoji a nějakým rychlým občerstvením. Můžete z Račic vyjet později a v Roztokách jsou dvě restaurace, které můžete využít na polévku nebo brzký oběd. Můžete také využít ve Zbečně restauraci, která je ve stráni mezi kempem a mostem, zde většinou mají výběr z několika hotovek. V Račicích toho moc nenakoupíte, ale v Roztokách u mostu je večerka s běžným sortimentem potravin. Zde můžete doplnit své zásoby pití a potravin.

Rady pro sjezd řeky: 

V Roztokách u Křivoklátu, pokud budete nasedat u restaurace u Jezzu, vás hned na začátku čeká překonání prvního jezu. Přenášíte na levém břehu, jez je poměrně vysoký a je nesjízdný takřka při každém stavu vody. Při malém stavu je pod jezem kamení, do kterého by se vám špička zabořila, při vysokém stavu patří mezi jezy, na kterých již byly smrtelné úrazy. Nemá cenu příliš váhat, v bezpečné vzdálenosti přejeďte na levý břeh a loď buď přeneste, jste-li zkušenější, dá se zde celkem dobře použít i koníčkovací šňůra na přetažení lodi.

Pod jezem váš čeká malebné údolí, stále proudící voda, při běžném průtoku s mírnými peřejkami až na Zbečno. Hned na začátku Zbečna minete tábořiště, kde je občerstvení a toalety. Asi o 200 m níže, na levém břehu, ve stráni je restaurace, která má v letních měsících i venkovní posezení. V letních měsících bývá ještě jedno občerstvení na levém břehu kousek za mostem. Za mostem je na pravém břehu také vlakové nádraží.

Za Zbečnem minete na levém břehu Sýkořice a dojedete do Račic. Jez v Račicích se dá při určitém stavu vody přejet i po koruně jezu, ale bezpečnější je sjíždět na pravém břehu, kde je těsně podél břehu vybetonované betonové plato. Při vyšším stavu vody zde může jez přenášet.

Druhý den vás opět čeká sjezd otevřeným údolím Berounky do Žloukovic, kde řeka již zpomalí před jezem v Nižboru.   Před mostem v Nižboru je občerstvení, dá se vyběhnout i na most a doběhnout do nedalekého obchodu. Přístaviště je 50 m před jezem na pravém břehu. Budete-li pokračovat do Hýskova, musíte přenášet řeku na pravém břehu. Na levém je obtížnější vystupování s vysokou navigací. Většinou tam jsou od provozovatele malé vodní elektrárny u břehu kolečka, na kterých je možno lodě jednodušeji převážet. Jinak je zde docela dlouhé přenášení cca 200 m. Pod jezem váš čeká klidný úsek až do Hýskova, kde se končí před jezem na levém břehu řeky.

Tipy na výlety: sjezd řeky je možné zkombinovat s prohlídkou hradu Křivoklát.

Upozornění: za vyššího stavu vody na Berounce doporučujeme si všechny jezy vždy nejprve dobře prohlédnout ze břehu!

2. Výlet Beroun – Dobřichovice

Pod Berounem váš čekají výhledy na Tetínské skály nebo etážový lom Alkazar. Na Srbsku můžete obdivovat vápencové skály, které jsou hojně navštěvované i jako lezecký terén.

1. Sjezd Berounky z Berouna na Karlštejn (9 km).
2. Sjezd z Karlštejna do Dobřichovic (10 km).

Jak se dostanete na start:

Doporučujeme nastupovat pod dálničním mostem, na levém břehu řeky. Budete-li spát v kempu na Karlštejně dojede do Berouna vlakem na hlavní nádraží. Od nádraží se dostanete po modré turistické značce přes Berounku a zde po pravém břehu podél řeky je cesta až pod dálniční most. Z kempu na Karlštejně je na nádraží cca 1 km a v Berouně pod dálniční most je tomu podobně.

Jídlo a občerstvení na trase:  

Po nasednutí do lodi v Berouně jedete údolím řeky až na Srbsko, kde je řada restaurací. Přímo před mostem na levém břehu řeky hotel U Berounky s posezením venku a pohledem přímo na vodu. U hotelu je i dobré vystupování z vody. Z tohoto důvodu nedoporučujeme zastavovat o kousek výše proti proudu na občerstvení v kempu, kde jsou poměrně vysoké břehy a složitější vystupování.

Budete-li spát v kempu na Karlštejně, využijte služeb oblíbené restaurace Pod Dračí skálou. Restaurace je mimo turistickou cestu směrem na hrad a pořídíte zde lepší jídlo za nižší ceny. Přitom se k restauraci dostanete hned po prohlídce hradu, kdy se dáte přímo u brány hradu doleva dolů po cestě, které ústí kousek pod restaurací. Případně po silnici na hrad, zhruba v polovině cesty odbočíte po jediné odbočce doleva (podél toku potoka).

Rady pro sjezd řeky:  

První den z Berouna až na Karlštejn nepotkáte žádný jez, úsek je rychlý a stihnete jej sjet za odpoledne nebo dojedete do kempu kolem druhé hodiny a bez problémů stihnete i prohlídku hradu. Druhý den vás čeká jezů více a většina jezů na tomto úseku není sjízdná. První jez vás čeká hned pod Karlštejnem, ten se přenáší po levém břehu, stejně tak v Zadní Třebání. Jez v Řevnicích je pří nízkém stavu vody možno sjíždět při levém břehu po pečlivém prohlédnutí a pouze pro zkušenější vodáky. Jinak je přenášíte při pravém břehu. Končíte v na pravém břehu v kempu v Dobřichovicích. Při vyšším stavu vody zastavujte v dostatečné vzdálenosti do jezu, protože zde se při vyšším stavu tvoří silné válce.

Tipy na výlety: doporučujemezařadit i prohlídku hradu Karlštejn, náročnější turisti zvládnou i výpravu na opuštěný vápencový lom - Velká Amerika.